Anasayfa      Arşiv      Eski Sitemiz      İletişim

Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   


YEVMİYE DEFTERİ KAPANIŞ TASDİKLERİ HAZİRAN SONUNA UZATILDI - Denizli SMMMO

Ana Menü

 Son Haberler

e-Birlik Üye Girişi
e-Birlik Üyelik Modülü

 YEVMİYE DEFTERİ KAPANIŞ TASDİKLERİ HAZİRAN SONUNA UZATILDI

YEVMİYE DEFTERİ KAPANIŞ TASDİKLERİ HAZİRAN SONUNA UZATILDI
 Yazı Boyutu

 Tarih : 29.03.2013 - 10:14:57 


Yevmiye Defterlerinin Kapanış Tasdiki 30 Haziran 2013 tarihine, Yönetim Kurulu Karar Defterlerinin Kapanış Tasdiki ise 1 Nisan 2013 Tarihine kadar uzatılmıştır. Ayrıntılar İçin Tıklayınız.


TBMM’DE YAPILAN YENİ DÜZENLEME ÇERÇEVESİNDE 
YEVMİYE VE YÖNETİM KURULU KARAR DEFTERİ İLE MÜDÜR-MÜDÜRLER KURULU KARAR DEFTERİNİN KAPANIŞ TASDİKİ HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME:


YEVMİYE DEFTERİ

TBMM Genel Kurulunda üç gündür görüşmeleri devam ederek ve 28 Mart 2013 saat; 22.30 itibariyle kabul edilen, 437 Sıra sayılı Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile; YEVMİYE DEFTERLERİNİN KAPANIŞ TASDİKİ HAZİRAN AYI SONUNA kadar yaptırılabilecektir. 

6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 64. maddesine göre tutulan Yevmiye Defterlerinin kapanışı söz konusu. Yevmiye Defterinin Kapanışı tasdiki için, kimin tarafından tutulması önemli değil. İster Şahıs işletmesi olsun, ister şahıs şirketi olsun, ister Anonim-Limited gibi sermaye şirketi olsun veya Kooperatif-Dernek veya Vakıf olsun; TTK’ya göre tutulan tüm Yevmiye Defterlerinin açılış ve bunun yanında Kapanış tasdikinin yaptırılması zorunlu. Dolayısıyla, yapılan yeni düzenleme çerçevesinde;  bu defterlerin ve (2012 Yılı Yevmiye Defterleri de dahil) Kapanış tasdikleri 6.ayın sonuna kadar yaptırılabilecektir. 

Bunun yanında 2012 Yılına ilişkin AŞ.lerde Yönetim Kurulu Karar Defteri ile Limited Şirketlerde Müdürler Kurulu Karar Defteri’nin 1 Nisan 2013 tarihine kadar kapanış tasdiklerinin yaptırılması gerekmekte. AŞ.lerde Yönetim Kurulu Karar Defteri, Limited’lerde ayrı tutuldu ise; Müdürler Kurulu Karar Defterlerinin 2013 Yılına ait olanı ile bundan sonraki yıllarda tutulacak olan bu defterlerin ertesi yılın Ocak ayının sonuna kadar Kapanış tasdiklerinin yaptırılması gerekmekte. 

Söz konusu kanun, Cumhurbaşkanının onayı ve Resmi Gazetede yayımı ile yürürlüğe girecektir. 


Kanuna göre; 
ANONİM ŞİRKETLER

1. Anonim Şirketlerin 2012 yılına, ait Yönetim Kurulu Karar Defterleri’nin kapanış tasdikinin
1 Nisan 2013 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

2. 2013 yılı için tasdik ettirilen Yönetim Kurulu Karar Defterleri’nin kapanış tasdikinin ise, yapılan bu kanun değişikliğiyle, 2014 yılı (31 Ocak tarihine kadar) kapanış tasdikinin yaptırılması gerekmekte.


LİMİTED ŞİRKETLER
1. 2012 ve daha önceki yıllarda kullanılan Karar Defteri, Ortaklar Kurulu Karar Defteri olup; kapanış tasdiki yapılmasına gerek yoktur.
2. 2012 yılında Ortaklar Kurulu Karar Defteri’nin dışında, ayrıca Müdürler Kurulu Karar Defterinin kullanılmış olması halinde, 1 Nisan 2013 tarihine kadar bu Müdürler Kurulu Karar Defteri’nin kapanış tasdikini yaptırmak zorundadır.
3. Genel Kurul Toplantı ve müzakere Defterini(Ortaklar Kurulu Karar defteri) aynı zamanda Müdürler Kurulu Karar Defteri olarak kullananların kapanış tasdiki yaptırmalarına gerek yoktur. 

Özetle, 2012 yılında Müdür-Müdürler Kurulu Karar Defteri diye ayrı bir defter tasdiki yaptırılmış ise, bu defterin 1 Nisan 2013 tarihine kadar kapanış tasdikinin yaptırılması gerekmekte. Eski Karar Defterleri hem Genel Kurul ve hem de Müdürler Kurulu Kararları için ortak kullanılmış olması halinde bu defterin kapanışı gerekmemekte. Öte yandan, 2013 Yılı için ayrı bir Müdürler Kurulu Karar Defteri tasdikletilmemiş ve kullanılmamış ise, kapanışı söz konusu değil. Ancak, ayrı bir Müdürler Kurulu Karar Defteri açılış tasdiki yaptırılmış ise, bu defa bu defterin yapılan bu kanun değişikliğiyle, 2014 YILI (31 OCAK TARİHİNE KADAR) kapanış tasdikinin yaptırılması gerekmekte.

GENEL KURULLAR
1. Ticaret Kanunu’na göre kural olarak anonim ve limited şirketlerin genel kurullarının Mart ayı sonuna kadar yapılması zorunludur.
2. Genel kurulların yapılmamış olmasının, Ticaret Kanunu’na göre doğrudan bir cezai yaptırımı yoktur.
3. Genel kurulların yapılmamış olması, ortaklar arası veya şirketin üçüncü şahıslarla ilişkileri açısından, genel kurullarla ilişkilendirilebilecek hukuki sorumluluklar yaratabilir. Kanuna göre, genel kurulların uzun bir süre yapılmaması, organsızlık sebebiyle şirketin münfesih olma riskini beraberinde getirebilir. Bunun yanında, yetki belgesi talepleri, ana sözleşme değişikliği, kar dağıtımı vb. tasarruf kullanımı, hisse devri vb. hukuki sonuç doğuran işlemlerin sonuçlanabilmesi için Genel Kurulların toplanması sonucunu doğuracaktır. Ekleyen :  DSMMMO

 
 Ekleyen :  DSMMMO

 Kategori   - HABERLER

Hatırlatmalar
  ETİK BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ 01.02.2017 17:31:35
  DENİZLİ SMMM ODASI WEB SİTESİ ANDROİD UYGULAMASI 29.06.2015 10:55:00

Takvim

Haziran 2018

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Gündem

Ana Sayfa | Künye | Arşiv | Eski Sitemiz | Gizlilik Politikasi | İletişim

  © Copyright Denizli SMMMO 2011
Tüm Hakları Saklıdır.
Düzenleme: