Denizli SMMM Odası

   Anasayfa      Arşiv      Eski Sitemiz      İletişim

Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   


KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ HAKKINDA DUYURU - Denizli SMMMO

Ana Menü

 Son Haberler

e-Birlik Üye Girişi
e-Birlik Üyelik Modülü

 KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ HAKKINDA DUYURU

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ HAKKINDA DUYURU
 Yazı Boyutu

 Tarih : 06.07.2020 - 16:42:14 


KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ HAKKINDA İŞKUR İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN YAPILAN DUYURUYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.


DENİZLİ ÇALIŞMA ve İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN;

BİR AY Süreyle Uzatılan KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ Uygulaması Bilinmesi Gerekenler.

30.06.2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 29/6/2020 tarihli ve 2706 sayılı Karar ile Yeni Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında Zorlayıcı sebep gerekçesiyle daha önce uygulanan Kısa Çalışma Süresi Bir Ay Uzatılmıştır.

Yeni Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında Zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar (bu tarih dâhil) Kısa Çalışma Başvurusunda bulunmuş İşyerleri için Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresi;

-Yeni bir başvuru ve Uygunluk Tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın, daha önce Kısa Çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla, bu Kararın yayımı tarihi öncesinde Kısa Çalışma Uygulaması biten İşyerleri bakımından 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren,

-Bu Kararın yayınlandığı tarihte Kısa Çalışma Uygulaması devam eden İşyerleri bakımından ise; Kısa Çalışma bitiş tarihinden başlamak üzere BİR AY Uzatılmıştır.

Yeni Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Uygulanan Kısa Çalışma Ödeneği Çalışanların İşsizlik Ödeneği sürelerinden düşülmez.

Bu yeni Karar çerçevesinde;

1-Gerek 30 Haziran 2020 ve gerekse bu arada Kısa Çalışma Ödeneği kendiliğinden biten İşyerlerinin KÇÖ Süre Uzatımı için herhangi bir Başvuru-Dilekçe alınmayacaktır. -Yeni bir başvuru ve Uygunluk Tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın, daha önce Kısa Çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla kendiliğinden Bir Ay uzayacaktır.

2-30 Haziran ve öncesinde İŞKUR’a Kısa Çalışma Ödeneğinden çıkmak istediklerini belirten Dilekçe veren İşyerleri içinde herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın 1.7.2020 itibariyle KÇÖ uygulaması kendiliğinden devam edecektir. Yine de KÇÖ’den çıkmak isteyenler ayrıca Dilekçe vereceklerdir.

3-İşyerleri Uzatılan Bir Aylık süre için İşçi sayısında veya KÇÖ Çalıştırılmayacak saatte Azaltma Talep ediyor ise, bu talebini İzah eden bir Dilekçe ve KÇÖ Oran Düzeltme Tablosu ile İŞKUR’a göndermelidir.

4-İşçi sayısında Artırma veya İsim değişikliği yapma ya da Mevcut Çalıştırılmayacak Kısa Çalışma saatlerinde Artırım Talep edemeyecektir. Bu Yeni bir başvuru demektir.

5-İşyerlerince Kısa Çalışma Ödeneği süresinin Uzatılmasından faydalanmak istenmiyor ise, bu durumu belirten bir Dilekçe ile İvedilikle İŞKUR’a bilgi verilmelidir.

6-Dilekçelerde mutlaka SGK İşyeri Sicil numarası, İŞKUR işyeri numarası, firma kaşesi ve Yetkili imzası bulunmalıdır.

7-Haziran ayında Kısa Çalışma Ödeneği biten ve Nakdi Ücret Desteğinden faydalanmak isteyen İşyerleri SGK Eksik Gün Kodunu 29 –Pandemi Ücretsiz İzin ve Diğer Nedenler olarak bildirmelidir.

Temmuz ayında Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanmaya devam edecek olan İşyerleri SGK Eksik Gün Kodunu 18-Kısa Çalışma Ödeneği olarak bildirmelidir. (ay içinde birden fazla Eksik gün nedeni yok ise)

8-KÇÖ Uygulanan dönemde 4857/25-II fıkrası kapsamı dışında bir gerekçeyle İşçi Çıkartılmamış olması gerekir. Bu hükme aykırı işçi çıkartılmış olması nedeniyle kısa çalışma uygulaması durdurulan işyerlerinde Bir Aylık Uzatma işlemi yapılmayacaktır.

9-Nakdi Ücret Desteğinden yararlanabilmek için, kısa çalışma ödeneğine hak kazanılmamış olması gerekir. Dolayısıyla kısa çalışma ödeneği ödenen dönem için Nakdi Ücret Desteği ödenmesi imkânı bulunmamaktadır.

10-İşyerlerinin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle veya KÇÖ’ye esas mevzuata aykırı davranan İşyerlerinden kaynaklı Fazla ve yersiz KÇÖ ödemesi yasal faizi ile birlikte İşverenden tahsil edilir.

11-KÇÖ Uygulanan dönem için İşçilerin Genel Sağlık Sigortası Primleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Bu dönemde Uzun Vadeli Sigorta Prim Kollarına Ödeme yapılması mümkün değildir.

12-KÇÖ Ödeneği takip eden ayın 5’ine kadar İŞKUR tarafından yapılmaktadır. Ekleyen :  DSMMMO

 
 Ekleyen :  DSMMMO

 Kategori   - HABERLER

381 Kişi Tarafından Okundu.

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

Hatırlatmalar
  DENİZLİ SMMM ODASI WEB SİTESİ ANDROİD UYGULAMASI 20.11.2019 11:32:41
  ETİK BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ 20.11.2019 11:32:01

Takvim

Ağustos 2020

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Gündem

Ana Sayfa | Künye | Arşiv | Eski Sitemiz | Gizlilik Politikasi | İletişim

  © Copyright Denizli SMMMO 2011
Tüm Hakları Saklıdır.